9 . Y ı l ı m ı z

B2B Programı Nedir?

B2B, İngilizcesi “Business to Business” ın baş harflerinden oluşuyor. B2B nedir sorusuna verilecek cevap şu şekilde özetlenebilir; özetle bir şirketten diğer bir şirkete e-ticaret üzerinden yapılan iş modelleridir diyebiliriz. B2B programı, ülkemizde işletmelerin halihazırda zaten bir süredir kullanmaya alışık olduğu bir programdır. Şirketler, tedarikçileri, bayileri ve müşterileri ile B2B programı mevcut çözüm yöntem ve teknikleriyle, web üzerinden iş süreçlerini en ivedi ve etkili şekilde şekilde yönetebilmektedir.

B2B Programı İşleyiş Alanları

Bu platformda, şirketler eko-sistemlerinde yer alan tüm diğer işletmeler ile web sitesi üzerinden ticaretlerini yapmaktadırlar. Bir dünya çapında firmaların katıldığı, yüz binlerce çeşit ürünün, alınıp-satılma işleminin gerçekleştirildiği B2B programları mevcuttur.

Oluşturulan bu mecrada, yerli veya yabanı satıcı firmalar ile alıcı firmalar, web sitesi üzerinden B2B e-ticaret platformu üzerinde buluşma şansı yakalayarak işlerini yürütebilirler. Bahsi geçen bu sistem, satışı mevcut olan ürünlerin ve hammaddelerin online olarak sergilendiği bir pazaryeridir.

Bu mecradan, yapılan hizmetler ve ürünlerle alakalı fiyat sorma, teklif alıp-verme gibi işlemlerin gerçekleştirilme kolaylığı sağlanır. Alıcılar ve satıcılar, tekliflerin fiyat skalasını görüp karşılaştırma fırsatı yakalarken, gerçekleştirilmek istenilen alışveriş için oluşturulmuş olan alternatifler ile, alıcı ve satıcı firmalara kolaylık ve kar sağlar.

B2B Programı Avantajları Nelerdir?

B2B programı firmaların online ortamda birbirlerine ulaşmalarına imkân sağlar. Şirketler, mesai saati bitimi ya da tatil gibi mevcut alışveriş dezavantaj süreçlerinden etkilenmeksizin, günün istenilen her saatinde ticaretlerini gerçekleştirebilmektedir.

Başka bir konu ise, internetin vermiş olduğu sayısız fayda gibi, dünyanın herhangi bir yerindeki firmaya ulaşılabilirlik kolay sağlanmaktadır ve bu program sayesinde yapılan alış-veriş de firmaların işlerini oldukça hızlandırmakta ve kolaylaştırmaktadır.  

Tüm şirketler, web ortamında, büyük bir pazar yeri mantığı ile ürün ve hizmetlerini sergileme fırsatı yakalamaktadır. Tabi bu arada, webe ortamındaki multimedya imkanları da B2B ticaretin olmazsa olmazları arasına girerek, önünü açmaya devam etmektedir. İş yerlerinin ürünlerine göre, tanıtım videolarını, broşürlerini, fotoğraflarını, web ortamına aktarılması ve alıcı işletmenin de bu ürünleri inceleyerek, karar verme süreçlerinin gerçekleştirilmesinin sağlanmasıdır. B2B nedir konulu bu içeriğimizde, iş yerlerinin hayatında olan online ticaret kapsamının, gelecek zamanlarda da etkisinin artarak varlığını devam ettirmesi kuvvetle muhtemeldir. Bunun yanı sıra, B2B modelini uygulayan iş yerlerinin mevcut satış skalalarında ve dolayısıyla da karlarında artışlar görülmeye devam edecektir. Şirketler, yurt içi ve yurt dışı pazarlara ulaşılabilirlikleri sayesinde hem Pazar skalasını çeşitlendirecek hem de mevcut Pazar paylarında artış yaşanacaktır. Talepler bakımından zaman engelini aşmak noktasında da şirketlere büyük yarar sağlanacaktır. Küresel pazarlarda var olmak isteyen iş yerlerine, yeni deneyimler yaşamaları noktasında faydaları ölçülemezdir.

 

Teklif mi Almak İstiyorsunuz?
O zaman Bizimle İletişime Geçin.

Teklif Al