9 . Y ı l ı m ı z

B2B ÇÖZÜMLERİ

Dünya, çok uzun zamandan beri sanayileşme üzerine çalışıyor. Sanayileşme sisteminde biz de son birkaç yüzyıldır yaşamaktayız. Üretme ve tüketme içerisinde yaşadığımız sistemde, iş kurmak, üretmek, satmak, para kazanmak üzerine hayatımızı şekillendiriyoruz. Bu sebeple, dünya üzerinde olduğu gibi ülkemizde de birçok işletme mevcut. İş dünyasında bir takım kurallar ve kolaylıklar mevcut. Bahsi geçen bu kurallar ve kolaylıklar, işletmelerin karşılıklı olarak menfaati ve çıkarı üzerinden hareketle var olmuştur. Bu çıkar ilişkisi sayesinde bir çok işletme, işlerini kolaylıkla kotarıyor.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz bu kolaylıkların işletmelere vermiş olduğu faydalar çok demiştik. Bu kolaylıklardan biri de B2B çözümleri. Öncelikle B2B çözümleri kavramının tanımını yapmakta fayda var.

İş hayatında artık sıkça karşılaşılan ve Türkçeye de yeni yeni giren bir terim olan B2B iş modeli; “Business to Business” kelimesinin Türkçesiyle “Şirketten Şirkete” kavramını ifade eder. İşin özünde B2B alanında çalışan şirketler, genel itibariyle birbirlerinin sunduğu hizmetleri düzeltme, iyileştirme prensibinden hareketle çalışmaktadır.

B2B Çözümleri Sahaları

B2B iş modelinin ortaya çıktığı başlıca alandır şu şekilde ifade edilebilir;

  • B2B çözümleri hammadde ticareti: Herhangi bir iş yeri, üretim aşamasında iken gereksinim duyduğu hammaddenin ya da ürünlerinin sağlamasını farklı bir iş yerinden yapar. Örnek vermek gerekirse; ayakkabı üretimi yapan bir işletmenin gereksinim duyduğu hammaddeyi deri işletmesi yapan bir iş yerinden tedarik etmesi gibi.
  • B2B çözümleri noktasında operasyonel olarak oluşturulan iş birlikleri: Bir iş yeri, mevcut kapasitesinin yetersiz kaldığı bir noktada, başka bir işletmeden yardım alabilir. Örneğin; insan kaynakları alanında ihtiyaç halinde olan bir işyerinin, insan kaynakları noktasında başka bir iş yerinden yardım alması gibi.
  • B2B çözümleri alanında toptancı-perakendeci iş modeli: herhangi bir iş yeri, ürettiği ürünleri herhangi bir toptancıya satabilir. Örneğin; market zincirlerinin birçok farklı ürün kolunda tedarikçilerle kurduğu iş birlikleri.

 

B2B Çözümleri İşlevsellik Açısından Faydaları

En nihayetinde tüm şirketler, üretim faaliyetlerini devam ettirmek ve geliştirmek için, B2B çözümleri iş modellerini kendi bünyesinde uygulamaya mecbur olmuştur. Bu hususta incelenebilecek en uygun örneklerden biri, bir otomobilin üretim süreci olabilir. Bir araç, lastiklerinden elektronik aksamına kadar yüzlerce muhtelif parçanın bir araya gelmesiyle meydana gelir. Otomobilin üretimi için ihtiyaç duyulan tüm bu parçalar birçok tedarikçiden alan üretici işletme, üretime son halini verip tüketicinin pazarına sunar. Bu hususta, üretici işletmenin tedarikçilerle kurmak durumunda olan iş temasları, B2B çözümleri iş modelinin en açık örneklerini oluşturur. Özetle söylemek gerekirse, bir otomobil satın aldığımızda, muhtemelen yüzler işletmenin ürününü satın almış oluyoruz.

B2B çözümleri modellerinin daha bir çok açıdan işletmelere, iş ilişkilerinde karşılıklı olarak sağlamış olduğu faydalar mevcuttur

Teklif mi Almak İstiyorsunuz?
O zaman Bizimle İletişime Geçin.

Teklif Al