9 . Y ı l ı m ı z

B2B Bayi Programı Nedir?

B2B bayi programı; ‘’Business To Business’’ kelimelerinin kısaltılmasından oluşan, Türkçesi ‘’işten işe’’ anlamına gelen işletmelerin kullandığı bir sistemdir.  B2B bayi programı ise, şirketler arasındaki satış işlerini ifade eden kavramdır. Görünüş itibariyle dar kapsamlı bir satış sistemi olsa bile, B2C modeli için yapılan satışlarda ilk adımı oluşturmaktadır.

B2B bayi programları şirketlerin karşılıklı olarak yaptıkları alışverişlerine büyük oranda katkısı olmaktadır. Şirketler, üretimlerinin ya da satışlarının devamı için gereksinim duydukları ürünleri ya da hammaddeleri, B2B bayi programı sayesince kolaylıkla bulmaktadır. Ayrıca, genel olarak şirketlerin gereksinim duyduğu iş dostluklarının kurulmasını ve pekiştirilmesine yardımcı olur. B2B bayi programı, genellikle web sitesi şeklinde olur ama mobil uygulama olarak da kullanım şekilleri mevcuttur diyebiliriz.

B2B bayilik programı sistemi,  B2B şeklinde olan satışın en sık kullanılan ve uygulanolan modellerinden biridir. Merkezi ölçekte mevcut olan şirketlerin, Türkiye’nin birçok yerinde bayisi mevcut oluyor. Öyle ki yurt içindeki firmalar, yurt dışındaki şirketler ile bayilik anlaşması yapabiliyorlar. Mevcut bulunan er bayi ile telefon ya da mail yoluyla iletişim kurmak oldukça zordur ve bu bahsi geçen bu zorluk, işlerin yürütülmesinde aksaklıklara sebebiyet vermektedir.

B2B Bayi Programı ile İş Yürütme Süreci Nasıldır?

B2B bayi sistemi, merkez firma ile bayileri müşterek bir platformda toplanmalarını sağlayarak, işlerin kolay yürütülmesini hızlandırmaktadır. Mevcut ürünler, ürünlerin fiyatları, ürünlerinboyutları, ürünlerin özellikleri, mevcut ürünlerin stok durumları gibi tüm unsurlar yazılımda yer almaktadır. Bayiler, kendilerine gereken ürünleri yazılım üzerinden sipariş verebilmektedir. Bu durumda ikili görüşmeye gerek kalmaksızın binlerce işlem aynı anda yapılabilmektedir.

B2B bayilik, fazla mağazası ve fazla bayisi mevcut olan sektörlerde zorunlu bir hal haline gelmiştir. Rekabetin çok acımasız hale geldiği bir dönemde ticaretin hızlı ve kalitesi olması, müşteri memnuniyeti açısından oldukça önemlidir. Oluşan aksamalar hem merkezi firmaya hem de bayiye müşteri kaybettirecektir. B2B modeli; aksamaları minimum seviyeye indirmektedir.

B2B Bayilik Sistemi Sağladığı Avantajlar

B2B bayilik sistemi, tüm dünyada uzun zamandır kullanılagelen ve ülkemizde de hızla gelişmekte olan bir yönetim sistemidir. Milyonlarca çeşit hammaddeye ve ürüne sahip olan firmalar ile bayilerini ortak bir platformda buluşturan B2B bayilik sistemi faydaları şu şekilde özetlenebilir:

  • B2B Bayi yazılımı ile ana firma; mevut ürünlerinin hepsini yayınlayabilir.
  • B2B firmasında, yeni çıkarılan ürünler hakkında tanıtım yapılabilir.
  • Ürünlerin stok kontrolü yapılır ve bayilere stok adetleri gösterilir.
  • B2B bayi sisteminde, istenilen ürün kolayca aratılabilir ve istenilen ürüne kolayca ulaşılabilir.
  • Taksit seçenekleri görülebilir ve farklı kartlar kullanılarak alım yapılabilir.
  • Sistemde aratılan bir ürünün ile beraber muhtemel alternatif sonuçlar ve fiyatlar listelenir.
  • Bu sistem, alıcı ve satıcı firmaların muhasebe programlarına kolaylıkla entegre edilebilir.
  • Bayi yönetim sistemi aracılığı ile kampanyalar oluşturulabilir.
  • Basit ara yüzleri olan uygulamalar herkes tarafından rahatça kullanılabilir.
  • B2B bayi sistemi için oluşturulan iletişim platformu sayesinde bayiler ile iletişim sağlamak oldukça kolaydır.

Teklif mi Almak İstiyorsunuz?
O zaman Bizimle İletişime Geçin.

Teklif Al