9 . Y ı l ı m ı z

Özel CRM

Özel CRM programı, Müşteri İlişkileri Yönetimi konusunda yeni çalışma stratejileri geliştirmeye yarayan programa verilen addır. Özel CRM programı tanımlamasını yaptıktan sonra iki önemli konu akla gelir. Birincisi, müşteriler ile ilgili gerekli verileri toplamak, yani genel müşteri tanımlamalarından farklı olarak müşteri profili, beklentileri, alışkanlıkları, konum ve bölge bilgileri gibi her müşteriyi ayrı olarak analiz edebilecek imkanlara sahip olmak, ikincisi ise elde edilen bu verilerin analizlerini inceledikten sonra yeni çalışma planları yapmak. Verilerin toplanması için kullanılabilecek en etkili yöntem, müşteri ilişkilerini yürüttüğümüz CRM programı ile uygulanan bir sistem olabilir. Bu tip bir CRM yazılımı ile sipariş, fatura, aktivite, teklif, tahsilat, teknik destek gibi bütün şirket operasyonlarını uygularken aynı zamanda ihtiyacımız olan müşteri bilgileri için geniş bir veri tabakası da oluşturabiliriz.

Özel CRM Nedir?

İngilizce Customer Relationship Management’ın kısaltılması olan CRM’nin Türkçe açılımı Müşteri İlişkileri Yönetimi’dir. Müşterilerin beklentilerini en mükemmel şekilde anlamak için gerekli verileri toplamaya ve elde edilen veriler yoluyla yeni çalışma stratejileri geliştirmeye CRM yani Müşteri İlişkileri Yönetimi, bu yönde geliştirilen yazılımlara da Özel CRM programı denir. Bir CRM sistemini uygulamak ve rekabet gücü oluşturmak isteyen her kurumun ihtiyacı olan temel şey, hem operasyonel işlemlere, hem de analitik beklentilere cevap verecek bir CRM programı oluşturmakla başlar. Bu sebeple gelişmek isteyen her işletme ve şirket, CRM’yi çok iyi takip ederek en uygun olan CRM yazılımını kullanması gerekmektedir. Tabii, bu tip bir uygulama sırasında firmanın kendine has isteklerine uyarlanabilen, esnek bir yazılım ile birlikte, kurumun kendi ihtiyaçlarını tespit edebilecek saha tecrübesine sahip yazılım ortakları olması, CRM programı uygulama sürecinde çok daha hızlı yol alınmasını sağlayacaktır.

Hangi Firmalar Özel CRM Kullanmalıdır?

CRM, her şeyden önce stratejik bir kavramdır. Günümüzde ticari hayatta her şirket ya da işletme, kendi kulvarında mevcut çetin rekabet koşulları karşısında rakiplerinden bir adım öne geçmek için mücadele etmek ve kendine özgü bir fark yaratmak zorundadır. Öne geçmek isteyen şirket ya da işletmenin ticari ilişkilerinde uzun soluklu ve bol kazançlı müşteri ilişkileri oluşturan ve kurduğu ilişkileri muhafaza eden bir yapı kurması hayati önem taşır. Şirket ya da işletmenin müşteriyi ve müşteri memnuniyetini merkez haline getirerek, etkili pazarlama ve satış süreçlerini yöneten bir felsefe belirlemelisi de oldukça önemlidir. Firmanın dışarıdan uygun şekilde algılanmasını sağlayan, pazarlama, satış ve müşteri ilişkileri gibi uygulamaların yapılandırmasında yer alan üretim, muhasebe, lojistik ve planlama gibi iç yapısındaki alanlarda da aralıksız şekilde devam etmesi sağlanmalıdır. Özetle, yapılan planların uygulamasında şirket ya da firma tarafından ihtiyaç duyulacak en önemli araçlardan biri, bir CRM programı alt yapısıdır. Kısaca aralıksız büyümeyi hedefleyen her şirket ya da firmanın mutlaka bir CRM programı kullanması önerilir.

Teklif mi Almak İstiyorsunuz?
O zaman Bizimle İletişime Geçin.

Teklif Al